استان البرز, اصلی, کرج, یادداشت

تاب آوری چیست؟(نگاهی نوین به کار تشکلی)

تاب آوری معجزه ای رفتاری است که ما را به زندگی عادی برمی گرداند. اگر این ویژگی و توانایی را درخود تقویت کنیم بعد از تجربه رنج ها و غصه ها، فشارها و شکست ها و تلخی های زندگی می توانیم دست ها را به زانو بگیریم و دوباره از جا بلند شویم.

تاب آوری کمک میکند زخم ها را التیام ببخشیم افراد تاب آور می توانند از مهارت و نقاط قوت خود برای مقابله با مشکلات و چالش ها استفاده کنند این مشکلات میتواند شامل : از دست دادن شغل، مشکلات مالی، بیماری،مرگ یکی از عزیزان، بلایای طبیعی و…باشد.

راههای مقابله : چه ازطریق تاب آوری چه از طریق سرسختی
سر سختی نوعی ویژگی روانی است که تا حد زیادی شیوه مواجهه افراد با استرس ، فشار و چالش را بدون توجه به شرایط تعیین میکند.

بخشی از سرسختی، مقاومت و خوش بینی برای ایستادن در مقابل چالش ها و پذیرش خطرات است و بخشی دیگر شامل اعتماد به نفس میشود. آدمها با مهارت سرسختی می توانند با تمرکز و تکیه بر چیزهایی کلی که می آموزند و به دست می آورند گامهای بلند بردارند.

تفاوت سرسختی با تاب آوری، تمام کسانی که از لحاظ روحی سرسختی دارند تاب آور هستن و اما این طور نیست که تمام تاب آورها سرسخت هم باشند شما چطور ؟

تاب آوری در زندگی چگونه است:
افزایش کنجکاوی و پرسشگری در زندگی، شادبودن و داشتن هوش هیجانی در زندگی، خوش بین بودن در زندگی و داشتن عزت نفس، هدفمندی و معنا دادن به زندگی،آرام ماندن در اوضاع سخت وکنترل خود در مواقعی که فشارهای مختلف و زیادی وجود دارداستقلال داشتن و توانایی زندگی بدون کمک دیگران و توانایی مراقبت از خود و ساختن زندگی بهتر، اجتماعی شدن و بهرمندی از توانایی های اجتماعی و تشکلی نیز در تاب آوری تاثیر گذار است.

چگونگی تقویت مهارتهای تاب آوری (پیشنهاد)

-حواسمان به سلامتی مان باشد و خود مراقبتی را فراموش نکنیم
-با تقویت حس بخشش در خود از بند کینه ها و عقده رها شویم
-از تجربه هایمان برای دیگران بگوییم و آنها را با دیگران در میان بگذاریم (مسئولیت اجتماعی)
-سبک زندگی مان را سالم کنیم برای نمونه خوب بخوریم و خوب بخوابیم و خوب کار کنیم.
-در زندگی منظم باشیم و با هدفمندی به لحظه هایمان معنا بدهیم
-به خودمان اجاره تجربه احساسات مختلف را بدهیم و احساساتمان را سرکوب نکنیم
-روی نکات مثبت هر چیز دست بگذاریم و مثبت اندیش عاقلانه و واقع بینانه روحیه مان را بالا ببریم.

ارتقا سطح توانمندی در رشد تولید
رعایت موار فوق الاشاره نه تنها برای کلیه فعالین اقتصادی به خصوص کارآفرینان و صاحبان صنایع موجب امید آفرینی و اشتیاق بیشتر و عشق به کار خواهد بود بلکه موجب ارتقا سطح توانمندی رشد تولید و رشد بازار و توسعه محصول نیز می گردد.
کشف بازار های جدید ،بازار داری، بازاریابی و شناخت بیشتر بازار به آرامش بیشتری نیاز دارد. بنابر این با آرامش ذهنی می توان در جهت رشد تولید و مهار نابسامانی ها و ایجاد تعادل در کار بهره مند شویم.

حمید رضا فرشباف
مشاور خانه صنعت، معدن و تجارت
استان البرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *